Panorama Żółkiewska

 

Katalog Biblioteki Online

 

Biblioteka Wirtualna

RODO

Kontakt

Ośrodek Kultury Samorządowej
w Żółkiewce

Biblioteka Gminna

poniedziałek - piątek:
godz. .8:00 - 18:00
sobota:
godz. 8:00 - 13:00

ul. Krótka 3
22-335 Żółkiewka
tel./fax: 84 68 31 728
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane linkiProjekty

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich


Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich

LEADER Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

„Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju (LSR) – Małe projekty”

Program LEADER jest wdrażany w Polsce od początku naszego członkowstwa w UE. Aktualna inicjatywa wspólnotowa, czyli program pomocy bezzwrotnej ze strony Unii Europejskiej dla określonych jednostek. Władze lokalne, organizacje pozarządowe, przedsiębiorcy otrzymują pomoc w związku ze zgłaszanymi przez nie projektami rozwoju regionalnego w krajach członkowskich.

 

LEADER jest podejściem przekrojowym, umożliwiającym realizowanie i wdrażanie celów osi 3. Celem osi 4 jest aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich poprzez budowanie potencjału społecznego na wsi. Cele sformułowane w LSR dotyczące programu Leader są zbieżne z celami określonymi w PROW. Aktywizacja społeczności wiejskich wymaga włączenia się w te działania partnerów społecznych. Leader jest podejściem do rozwoju obszarów wiejskich, polegającym na oddolnym opracowaniu przez lokalną społeczność wiejską lokalnej strategii rozwoju obszarów wiejskich oraz realizacji wynikających z niej innowacyjnych projektów łączących zasoby, wiedzę i umiejętności przedstawicieli trzech sektorów: publicznego, gospodarczego i społecznego. Przedstawiciele tych trzech środowisk tworzyć mają lokalną grupę działania – partnerstwo międzysektorowe, które samodzielnie wybiera projekty, których realizacja przyczyni się do osiągnięcia celów wspólnie opracowanej strategii. Takie działanie wzmocnić ma poczucie lokalnej wspólnoty, podnieść jakość zarządzania oraz wzmocnić kapitał społeczny na obszarach wiejskich. Gmina Żółkiewka należy do Lokalnej Grupy Działania Krasnystaw Plus, która obejmuje dziewięć gmin.

Członkiem LGD Krasnystaw Plus jest również Ośrodek Kultury w Żółkiewce, który skorzystał w latach 2010-2012 z pomocy na operację z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju objętego PROW 2007-2013.

Celem działania było m.in.: podnoszenie jakości życia społeczności lokalnej na obszarze LSR poprzez organizowanie imprez kulturalnych, rekreacyjnych lub sportowych. Rozwijanie aktywności społeczności lokalnej poprzez promocję lokalnej twórczości z wykorzystaniem lokalnego dziedzictwa kulturowego, historycznego, przyrodniczego. Kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów. Kultywowanie tradycyjnych zawodów i rzemiosła.

Ośrodek Kultury skorzystał z pomocy na realizację letnich festynów (profesjonalne nagłośnienie i oświetlenie sceny, koncerty zespołów, ochronę, dekorację, wyżywienie dla występujących grup artystycznych i obsługi imprezy) oraz wydawanie publikacji o profilu społeczno – kulturalnym, kwartalnik„ Panorama Żółkiewska”. Przyznana pomoc przy wydawaniu kwartalnika objęła koszty związane ze składem i drukiem w nakładzie 1000 egzemplarzy. W 2010 roku odbył się kurs kulinarny. W ramach tego szkolenia odbyły się trzy spotkania szkoleniowe oraz trzy warsztaty gastronomiczne.

Uzyskana pomoc z zakresu małych projektów w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” objętego PROW na lata 2007-2013 objęła operacje:

„Biesiada nad wodą – festyn integracyjny”.

„Dożynki Gminne”.

„Panorama Żółkiewska – publikacja o profilu społeczno-kulturalnym”.

„Kreowanie nowych pomysłów i rozwój dotychczasowych inicjatyw formą ożywienia życia społecznego i kulturalnego oraz na promocję obszaru LSR”.

„Propagowanie sporządzania i serwowania tradycyjnych produktów charakterystycznych dla terenu Gminy Żółkiewka w ramach spotkań, szkoleń i warsztatów”.

Gmina Żółkiewka

RTPŻ

BIP


Dom Kultury+

Gościmy

Odwiedza nas 14 gości oraz 0 użytkowników.

Visitors Counter

262376
DzisiajDzisiaj84
WczorajWczoraj275
W tym tygodniuW tym tygodniu852
W tym miesiącuW tym miesiącu4244
Wszystkie dniWszystkie dni262376

Copyright © 2012 - Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce.
Strona wykonana przez: www.js-studio.pl