Panorama Żółkiewska

 

Katalog Biblioteki Online

 

Biblioteka Wirtualna

RODO

Kontakt

Ośrodek Kultury Samorządowej
w Żółkiewce

Biblioteka Gminna

poniedziałek - piątek:
godz. .8:00 - 18:00
sobota:
godz. 8:00 - 13:00

ul. Krótka 3
22-335 Żółkiewka
tel./fax: 84 68 31 728
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Polecane linkiProjekty

Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich


Poakcesyjny Program Wsparcia Obszarów Wiejskich
 Akademia Integracji Społecznej

PPWOW – Program Integracji Społecznej

Program Integracji Społecznej jest jednym z komponentów Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW), realizowanego z pożyczki Banku Światowego, a wdrażanego przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej we współpracy z Regionalnymi Ośrodkami Polityki Społecznej.

Celem Programu było podniesienie poziomu integracji społecznej w gminach na terenach wiejskich miejsko-wiejskich, aktywizacja lokalnych              społeczności i przygotowanie ich do korzystania z innych programów. Działania podjęte w ramach Programu Integracji Społecznej przyczyniły się do lepszego planowania usług społecznych przez gminy we współpracy z partnerami społecznymi, liderami lokalnymi i mieszkańcami oraz do rozwoju lokalnych organizacji.

 

Do udziału w Programie zakwalifikowano 500 gmin z trzynastu województw. W województwie lubelskim znalazło się 97 gmin objętych Programem m.in. Żółkiewka.

Metodologię selekcji gmin na terenie których mogą występować potencjalni beneficjenci opracował zespół ekspertów z Instytutu Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN. Przy wyborze gmin wzięte zostały pod uwagę wskaźniki związane z: położeniem gminy, demograficzną charakterystyką mieszkańców, charakterystyką struktury gospodarczej, problemami sfery społecznej, liczebnością mieszkańców w przypadku gmin miejsko – wiejskich. Środki finansowe z Programu umożliwiły gminom realizowanie usług społecznych dla następujących grup: osób starszych, dzieci i młodzieży oraz rodzin.

Realizacja usług wynikała z opracowanych gminnych strategii rozwiązywania problemów społecznych zgodnych z wymogami PIS. Strategie przygotowane przez gminy były opiniowane przez Regionalny Ośrodek Pomocy Społecznej (ROPS) we współpracy z Konsultantami Regionalnymi oraz gminami.   Gmina Żółkiewka w IV kwartale 2008 roku ruszyła z realizacją Programu Integracji Społecznej z alokowaną kwotą 84 800 euro.

Wszystkie działania w całości finansowane były ze środków pozyskanych z umowy zawartej pomiędzy Międzynarodowym Bankiem Odbudowy i Rozwoju, a Rządem Rzeczypospolitej Polskiej.

Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce w ramach Programu Integracji Społecznej zrealizował zadania:

  1. Edukacja dzieci i młodzieży w systemie pozaszkolnym (zajęcia rytmiczne, plastyczne, spotkanie z poetą).
  2. Wsparcie istniejących zespołów artystycznych, grup rozwojowych i kół zainteresowań (warsztaty muzyczne, wyjazd do Lublina i Lubartowa, stroje dla zespołu dziecięcego, zajęcia plastyczne, rytmiczne, warsztaty dziennikarskie, teatr w ferie).
  3. Prowadzenie świetlicy socjoterapeutycznej w Żółkiewce (zajęcia z pedagogiem, psychologiem, sekcja krajoznawcza, szachowa).
  4. Prowadzenie świetlicy środowiskowej w Olchowcu (aerobic, koło sportowe, plastyczno-teatralne, ognisko muzyczne, kółko taneczne, kurs kulinarny, zajęcia językowe „angielski na wesoło”, Dzień Dziecka, kurs wizażu, Mikołajki, spotkanie opłatkowe).
  5. Wydawanie kwartalnika społeczno-kulturalnego „Panorama Żółkiewska”.
  6. Zorganizowanie podstaw nauki obsługi komputera dla dorosłych.
  7. Prowadzenie klubu Seniora (spotkanie z poetą, Andrzejki, warsztaty – ozdoby i stroiki świąteczne, zabawa noworoczna).
  8. Wsparcie Kół Gospodyń Wiejskich na terenie gminy (spotkania z ODR, szkolenie gastronomiczne, agroturystyczne, wyjazd na Wielki Kiermasz Świąteczny, wyjazd na spektakl do teatru Osterwy w Lublinie, wyjazd do Siennicy na Teatr Pokoleń, dożynki, warsztaty z zakresu szycia stroju ludowego, wizyty studyjne: Stary Zamość, Krasnobród, Zwierzyniec, Guciów, spotkanie opłatkowe).
  9. Atrakcyjne lato dla dzieci i młodzieży (kolonie w Majdanie Sopockim, wyjazd do Bałtowa, wyjazd do kina i skansenu w Lublinie, kolonie w Zwierzyńcu, wycieczka do Grodu Słowiańskiego, do Pacanowa i Kurozwęk, spotkanie z poetą).
  10. Upowszechnianie dziedzictwa kulturowego, lokalnych tradycji i obyczajów „Bliżej Tradycji, Bliżej Siebie” – usługi dla dzieci, młodzieży, osób starszych i rodzin (wyjazd do Parlamentu w Warszawie, odczyt historyczny „Żółkiewscy a Sobiescy”, wycieczka-pielgrzymka, wyjazd do Rejowca „drzwi otwarte”, do Kazimierza na festiwal kapel i śpiewaków, uroczystości patriotyczne, letnie festyny, dożynki, szkolenia decupage, z ceramiki, rzeźby, haftu krzczonowskiego, pisanek krzczonowskich, Święto Kobiet, szkolenie „produkt tradycyjny, produkt regionalny, wyjazdy do teatru, spotkanie z satyrą).

W ramach upowszechniania „Dobrej Praktyki” – utworzenie i prowadzenie świetlicy środowiskowej w Olchowcu zorganizowano w Poperczynie konferencję pt. „Cudze chwalicie, swego nie znacie…”oraz konkurs „Smaki Jesieni – tradycyjne produkty owoców jesieni”.

Głównym usługodawcą w Programie Integracji Społecznej był Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce. Z programu skorzystało także Regionalne Towarzystwo Przyjaciół Żółkiewki, Gimnazjum w Żółkiewce, Szkoła Podstawowa w Chłaniowie i Gminny Klub Sortowy „Hetman”.

Gmina Żółkiewka

RTPŻ

BIP


Dom Kultury+

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości oraz 0 użytkowników.

Visitors Counter

262367
DzisiajDzisiaj75
WczorajWczoraj275
W tym tygodniuW tym tygodniu843
W tym miesiącuW tym miesiącu4235
Wszystkie dniWszystkie dni262367

Copyright © 2012 - Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce.
Strona wykonana przez: www.js-studio.pl