Obchody Powiatowego Święta Plonów – Krasnystaw 30.08.2020 r.

Obchody Powiatowego Święta Plonów – Krasnystaw 30.08.2020 r.

30 sierpnia 2020 r. delegacja z Gminy Żółkiewka, którą reprezentowali : Sekretarz Urzędu Gminy Marcin Zając, Dyrektor Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce Anna Podgórska, grupa wieńcowa Koła Gospodyń Wiejskich z Żółkiewki „Hetmanki”, uczestniczyła w Dożynkach Powiatowych poprzez udział we mszy św. dziękczynnej w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie oraz w korowodzie dożynkowym, który przeszedł ulicami miasta na plac dożynkowy przy Szkole Rolniczej.

Obchody Powiatowego Święta Plonów zainaugurowała uroczysta Msza Święta w intencji rolników i osób związanych z rolnictwem, odprawiona w kościele Matki Bożej Pocieszenia w Krasnymstawie o godzinie 14.00.  We mszy tradycyjnie uczestniczyli Starości Dożynkowi. W tym roku funkcje te pełnili Małgorzata Kurzępa z miejscowości Czajki w gminie Kraśniczyn i Krzysztof Kowalczyk z miejscowości Dworzyska w gminie Izbica. Po zakończeniu liturgii spod wspomnianej świątyni wyruszył korowód dożynkowy, który przeszedł ulicą Sobieskiego na teren Zespołu Szkół Nr 2. Następnie po otwarciu drugiej części uroczystości przez starostę krasnostawskiego Andrzeja Leńczuka głos zabrali goście.  Kolejnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Wyniki odczytał Witold Boruczenko – przewodniczący Rady Powiatu w Krasnymstawie, pełniący jednocześnie funkcję przewodniczącego tegorocznej komisji konkursowej. Przewodniczący Boruczenko przyznał, że w tym roku komisja miała szczególnie trudne zadanie, nie tylko ze względu na sytuację epidemiczną, ale również na szczególnie wyrównany poziom rywalizacji. O ostatecznych wynikach decydowały nieraz niuanse i drobne różnice punktowe. Ostatecznie trzecie miejsce zajął wieniec maryjny uwity przez KGW Dobryniów nad Wieprzem z gminy Łopiennik Górny. Na drugim miejscu podium znalazł się wieniec autorstwa KGW Bobrowe-Olesin z Gminy Gorzków. Tegorocznym zwycięzcą w Konkursie na najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy został zaś wieniec reprezentujący Gminę Fajsławice, będący wspólną pracą wielu osób, w tym Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Gminy Fajsławice, Gminnego Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Fajsławicach, kilku tamtejszych Kół Gospodyń, a także pojedynczych mieszkańców gminy. Pozostałe reprezentacje biorące udział w konkursie, które także uwiły prawdziwe dzieła sztuki, otrzymały wyróżnienia.

Głównym wydarzeniem niedzielnego popołudnia był zaś występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który odbył się m.in. dzięki wsparciu z programu „Warto być Polakiem” realizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego. Celem, jaki przyświeca działalności Zespołu jest kultywowanie tradycji narodowych i chwały oręża polskiego poprzez różnorodne środki wyrazu artystycznego: muzykę, taniec, śpiew oraz słowo. Swoją działalnością Zespół od ponad kilkudziesięciu lat ukazuje bogactwo kultury narodowej i upowszechnia ją w środowisku wojskowym i cywilnym – w kraju oraz poza jego granicami. Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego odwołuje się do wielkiej tradycji narodowo-patriotycznej, która rozwijała się w duchu chrześcijaństwa. Zespół działa z wielkim rozmachem, stale poszerzając repertuar. Jako instytucja wojskowa za swoje podstawowe zadanie uznaje koncerty poświęcone historii i tradycjom oręża polskiego. Niewiele bowiem krajów ma tak bogatą, jak Polska, historię walk orężnych oraz tradycję barw, broni i rynsztunku. Każdy koncert tego zespołu, stanowi widowisko artystyczne na najwyższym poziomie pod każdym względem – muzycznym, tanecznym i estetycznym. Artyści formacji wojska polskiego przedstawiają spektakle, w czasie których zabierają publiczność w muzyczną podróż przez lata polskiej historii, której zawsze towarzyszyła pieśń patriotyczna i żołnierska. Tak też było i tym razem, kiedy to wykonane zostały klasyczne utwory odnoszące się do poszczególnych epok polskiej historii, a krasnostawskiej publiczności zaprezentowały się wszystkie formacje Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego: orkiestra, chór, soliści i balet. Koncert zatem idealnie wpisał się w przypadającą w tym roku okrągłą rocznicę stulecia „Cudu nad Wisłą”, który zaważył o losach ówczesnej Rzeczpospolitej i całej Europy.

Dożynki to w polskiej tradycji czas radości i podziękowań: Panu Bogu za plony, a ludziom za trud ich pracy. Ta kultywowana od wieków uroczystość kończąca żniwa jest głęboko zakorzeniona w polskiej kulturze i w polskiej wsi. I pomimo tego, że rzeczywistość zmieniała się przez wieki  to, co w tym święcie było najważniejsze pozostało i jest nadal istotą dożynek. To dziękczynienie za plony, radość z owoców ciężkiej pracy, szacunek dla tradycji, szacunek dla chleba. Stąd też mimo ogólnej sytuacji epidemicznej nie mogło zabraknąć Powiatowego Święta Plonów, choćby w wydaniu symbolicznym, zorganizowanego z poszanowaniem wszelkich restrykcji sanitarnych i zasad prewencji zachorowań.

Po więcej zdjęć zapraszamy do naszej galerii

Post a Comment