Władaj słowem jak Chodkiewicz

Władaj słowem jak Chodkiewicz

Miło nam poinformować, że dnia 18 czerwca 2021 r. w Ośrodku Kultury Samorządowej w Żółkiewce odbędą się warsztaty z języka staropolskiego dla uczniów z klas VII ze Szkoły Podstawowej w Żółkiewce. Zajęcia będą poprzedzone ,,lekcją żywej historii”.

Autorem inicjatywy jest Stowarzyszenie Pospolite Ruszenie w Krakowie, które realizuje projekt „Władaj słowem jak Chodkiewicz”  w ramach programu „Ojczysty – dodaj do ulubionych” Narodowego Centrum Kultury. Jest on rozwinięciem ubiegłorocznej inicjatywy, która poświęcona była hetmanowi Stanisławowi Żółkiewskiemu. W 2021. roku przypada okrągła, 400. rocznica śmierci hetmana wielkiego litewskiego Jana Karola Chodkiewicza. Ten wybitny wódz, zwycięzca spod Kircholmu w 1605 roku, bohater polskiego, litewskiego i białoruskiego narodu, zmarł w obozie pod Chocimiem, w trakcie jednej z największych bitew XVII wieku. Bitwa ta była prawdziwym wspólnym zwycięstwem, uczestniczyły w niej bowiem, ramię w ramię, wojska koronne, litewskie oraz Kozacy zaporoscy. Hetman pozostawił po sobie listy, w których odsłonił siebie jako człowieka pełnego prawdziwych emocji, życzliwości, humoru, ale też lęków i trosk.

Członkowie Stowarzyszenia Pospolite Ruszenie to miłośnicy języka staropolskiego, zapaleni populatorzy dziedzictwa I Rzeczpospolitej oraz fani różnego rodzaju gier. Postanowili podzielić się z szerokim gronem odbiorców ich pasją. Zaplanowali w ramach projektu przeprowadzenie warsztatów właśnie w Żółkiewce, gdzie partnerem projektu jest Ośrodek Kultury Samorządowej

Uczestnicy na piątkowych zajęciach zapoznają się z pięknem i bogactwem języka naszych przodków oraz tradycyjnym sposobem komunikacji poprzez listy. Wezmą także udział w narracyjnych grach fabularnych, zwanymi także grami RPG (ang. Role Playing Game).

 

Partnerami projektu są: Muzeum Kresów w Lubaczowie, Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce, Park Miniatur Kresowych w Budach, Fundacja Armenian Foundation, Śremski Instytut Historii,  Gminny Ośrodek Kultury w Jerzmanowicach, Fundacja Tradycji Miast i Wsi oraz Pracownia Badań, Analiz i Strategii Rozwoju Edukacji Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Henryka Sienkiewicza w Białymstoku.

 

Post a Comment