Dzień i noc w Żółkiewce

Dzień i noc w Żółkiewce

Za nami wieczorny seans filmu, który podbił serca publiczności na Festiwalu Filmowym w Rydze oraz w wielu kinach w polskich miastach. 29.07 w sali widowiskowej Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce odbyła się projekcja filmu pt. „Dzień i Noc” w reżyserii Katarzyny Machałek i  Łukasza Machowskiego.
„DZIEŃ I NOC to dwie historie opowiadające o kobiecej przyjaźni i towarzyszącej jej magii.
Film zabiera widzów w podróż na Roztocze – do dzikiej, leśnej krainy, gdzie magiczne obrzędy i wierzenia ludowe są od pokoleń silnie obecne w życiu jej mieszkańców. Tu wciąż można spotkać staruszki żyjące w niebieskich chatkach, szamanki odprawiają rytuał wylewania wosku, a bagna skrywają dusze przodków. Z kolei kobiety z Roztocza, pomimo wielu przeciwności losu, zawsze trzymały się razem. Łączyła ich pasja do śpiewu ludowego oraz czułość we wzajemnych relacjach.
Unikatowa forma narracji hybrydowej, łącząca fabułę z czysto dokumentalną obserwacją, pozwoliła twórcom w oryginalny sposób opowiedzieć o młodości oraz starości kobiet z Roztocza, tworząc filmową mozaikę życia.
W roli głównej wystąpiła Sandra Korzeniak, wcielając się w rolę wiedźmy Nawoi, a muzykę do filmu skomponował wybitny kompozytor z Wenezueli, Nascuy Linares.”

Po seansie w sali odbyła się rozmowa z reżyserami a zarazem scenarzystami dzieła, którą poprowadziła dyrektor ośrodka kultury Pani Anna Podgórska.  Publiczność dowiedziała się w jaki sposób dobrana została obsada w czasach pandemii; co wpłynęło na pomysł powstania pełnometrażowego projektu, poznała proces zbierania materiałów, organizowania funduszy i pracy od świtu do zmierzchu na planie. Widzowie chętnie dzielili się wrażeniami oraz spostrzeżeniami. Z pewnością był to emocjonujący wieczór, pełen wzruszeń, wspomnień i ekscytacji

Post a Comment