77. rocznica pacyfikacji Władysławina i Chłaniowa

77. rocznica pacyfikacji Władysławina i Chłaniowa

W niedzielę 18 lipca 2021r. odbyła się uroczystość patriotyczna w Chłaniowie -gmina Żółkiewka upamiętniająca 77. rocznicę pacyfikacji Władysławina i Chłaniowa.
Przybyli goście:
Starosta Powiatu Krasnostawskiego-Andrzej Leńczuk
Przew.Rady Gminy Żółkiewka- Marian Kania
Wójt Gminy Żółkiewka-Jacek Lis
Sekretarz UG Żółkiewka- Marcin Zając
Członek Zarządu Powiatu- Jan Mróz
dyr.Szkoły Podstawowej w Żółkiewce – Danuta Błaszczak
dyr.Zespołu Szkół w Żółkiewce – Henryk Różyło
dyr. Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce- Anna Podgórska
radni Rady Gminy Żółkiewka
Obecne były poczty sztandarowe:
– Rady Gminy Żółkiewka
– Światowy Związek Żołnierzy AK Koło Rejonowe w Żółkiewce
– Zespół Szkół w Żółkiewce
– Szkoła Podstawowa w Żółkiewce
Uroczystości rozpoczęła msza św. o godz. 11.30 w kościele pw św. Mateusza Apostoła w Chłaniowie poprowadzona przez ks. proboszcza Jerzego Koma i ks.ppłk rez. Krzysztofa Pietrzniaka , rodaka pochodzącego z tej parafii w intencji pomordowanych w 1944r. mieszkańców Władysławina i Chłaniowa.
Po mszy św. wszyscy udali się na cmentarz parafialny, gdzie przy mogile pomordowanych księża poprowadzili modlitwę za wybitych. Poczty sztandarowe pokłoniły się nad tablicą z wypisanymi nazwiskami ofiar.
Następnie zostały złożone kwiaty, wieńce i zapalono znicze na mogile. Głos zabrali starosta krasnostawski Andrzej Leńczuk i wójt Gminy Jacek Lis , obaj podziękowali za to współne spotkanie; Wójt podziękował księżom za odprawioną mszę św. i mieszkańcom za przybycie a Starosta zwrócił szczególną uwagę za ciągłość obchodów, za to że każda rocznica jest pamiętana nie tylko przez rodziny pomordowanych i lokalną społeczność ale również przez organizatorów; Wójta Gminy, Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce, organizacje kombatanckie, Koło Gospodyń Wiejskich w Chłaniowie. Zachowanie pamięci i przekazanie następnym pokoleniom informacji o naszej historii jest niezwykle ważne.
Uroczystości zakończył poczęstunek tradycyjną grochówką przygotowaną przez panie z KGW w Chłaniowie.

Post a Comment