Święto Plonów 2021

Święto Plonów 2021

Dnia 5 września 2021 roku w Żółkiewce odbyły się Dożynki Gminno-Parafialne. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. dziękczynną w intencji rolników, odprawianą przez księdza proboszcza Mariana Wiecha w kościele pw. św. Wawrzyńca w Żółkiewce. Po mszy ulicami Żółkiewki przeszedł barwny korowód na plac dożynkowy. Korowód prowadziła Kapela Wujka Romana i starostowie tegorocznych dożynek: pani Joanna Kędzierska z Zaburza i pan Damian Błaszczak z Koszarska. Na scenie zabrzmiał hejnał dożynkowy, który rozpoczął część obrzędową Święta Plonów. Grupy wieńcowe zaprezentowały wieńce dożynkowe z 9 mjescowości: Żółkiewka, Wierzchowina, Dąbie, Chłaniów, Rożki Kolonia, Poperczyn, Makowiska, Huta, Koszarsko. Wieńce zgodnie z tradycją zostały ,,otańczone” przez dziecięcą grupę taneczną, którą przygotowała do występu w Ośrodku Kultury pani Krystyna Kobylańska. Starostowie dożynek przekazali chleb na ręce Wójta Gminy – Jacka Lisa i Przewodniczącego Rady Gminy – Mariana Kanię. Uczestnicy dożynek zostali poczęstowani chlebem upieczonym z tegorocznej mąki. Obrzęd dożynowy został przygotowany przez Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce i poprowadzony przez Dyrektora OKS – Annę Podgórską.
Wójt Gminy Żółkiewka powitał przybyłych gości i odczytał listy od Premiera RP i Prezydenta RP skierowane do rolników. Następnie głos zabrali: Józef Zając – senator RP, Krzysztof Hetman – Poseł do Parlamentu Europejskiego, Andrzej Leńczuk – Starosta Krasnostawski. Jan Mróz – Radny Rady Powiatu Krasnystaw odczytał list od Pani Poseł Teresy Hałas. Marcin Zając – Sekretarz Urzędu Gminy Żółkiewka odczytał list od Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego. Piotr Łuszczak odczytał list od Wojewody Lubelskiego Lecha Sprawki.
Tradycyjnie Wójt Gminy wręczył dyplomy i nagrody grupom wieńcowym za pięknie uwite wieńce. Po wystąpieniach okolicznościowych na scenie zaprezentowały się zespoły artystyczne: Kapela Wujka Romana, Kabaret Pod Siwym Włosem z Ośrodka Kultury Samorządowej w Żółkiewce, Zespół Śpiewaczy Siedliszczanki, Zespół Śpiewaczy Fajsławianki, Zespół Śpiewaczy Sami Swoi z Rudnika, Kapela Turobińska. Do wspólnego śpiewu i tańca porwała publiczność Maciejowa Kapela z Lublina. Zabawę taneczną poprowadziły zespoły: Magical i Master Fox.
Na placu dożynkowym obecne były stoiska KGW, w których prezentowały się wioski: Chłaniów, Wierzchowina, Koszarsko, Dąbie, Makowiska, Poperczyn, Huta, Rożki Kolonia oraz ,,Hetmanki” Żółkiewka. Panie przygotowały m.in.: tradycjny chleb, drożdżowe bułeczki, smalczyk wiejski z ogórkiem, pyszne ciasta do degustacji. Zainteresowaniem cieszyła się wystawa obrazów haftowanych lokalnych twórców, pani Teresy Gnyp i Marianny Salasy oraz serwetki pani Aliny Brankiewicz. Makramy prezentowała pani Beata Nowicka z Lublina. Stoisko z miodem z własnej pasieki przygotował Damian Lewicki z Chłaniowa. Swoją ofertę dla uczniów prezentowało stoisko Zespołu Szkół w Żółkiewce. Obecny był mobilny punkt spisowy w ramach obowiązującego Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021 oraz punkt informacyjny ,,Czyste Powietrze”. Mieszkańcy mogli dokonać spisu u rachmistrza oraz wziąć udział w konkursie. Wylosowani zwycięscy otrzymali nagrody ufundowane przez Bank Społdzielczy w Krasnymstawie. Swoje stoisko miał również Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego Krasnystaw.
Imprezie towarzyszyły atrakcje dla dzieci m.in.: plac zabaw, różne zjeżdzalnie, dmuchane zamki.
Organizatorzy dziękują sponsorom tegorocznych dożynek: Bank Spółdzielczy Krasnystaw, Bank Spółdzielczy Izbica oraz firma AVON.

Post a Comment